Boruszowice - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Boruszowicach to obiekt architektury przemysłowej, znajdujący się w miejscowości Boruszowice, w gminie Miedźna. Jest to charakterystyczny element krajobrazu miejscowości, a także popularna atrakcja turystyczna. 

Wieża została zbudowana w 1929 roku przez firmę „Drukarnia i Papiernia w Boruszowicach”. Jest to budowla o wysokości 25 metrów, wykonana z cegły. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 1000 metrów sześciennych. Wieża ciśnień w Boruszowicach pełniła funkcję dostarczania wody do papierni. Po II wojnie światowej została wydzierżawiona prywatnym firmom, a następnie stała się własnością gminy Miedźna.

Boruszowice - wieża ciśnień
Boruszowice, wieża ciśnień / autor: Adrian Tylc

W 2018 roku wieża ciśnień została wpisana do rejestru zabytków. W 2020 roku rozpoczęły się prace renowacyjne, które zakończyły się w 2022 roku. Obecnie wieża ciśnień w Boruszowicach jest udostępniona do zwiedzania. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się panorama okolicy.

Historia

Wieża ciśnień w Boruszowicach została zbudowana w 1929 roku przez firmę „Drukarnia i Papiernia w Boruszowicach”. Była to jedna z dwóch wież ciśnień, które zostały wybudowane w celu dostarczania wody do papierni. Druga wieża ciśnień została wybudowana w 1938 roku. Po II wojnie światowej wieża ciśnień została wydzierżawiona prywatnym firmom. W 1977 roku została przejęta przez gminę Miedźna. W latach 90. XX wieku wieża została opuszczona i zaczęła popadać w ruinę.

Renowacja

W 2018 roku wieża ciśnień w Boruszowicach została wpisana do rejestru zabytków. W 2020 roku rozpoczęły się prace renowacyjne, które zakończyły się w 2022 roku. Podczas prac renowacyjnych wieża została odrestaurowana, a także wyposażona w nowe instalacje.

Obecność

Obecnie wieża ciśnień w Boruszowicach jest udostępniona do zwiedzania. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się panorama okolicy. Wieża jest również wykorzystywana do organizacji imprez kulturalnych i plenerowych.

Dojazd

Do wieży ciśnień w Boruszowicach można dojechać samochodem lub rowerem. Miejscowość Boruszowice znajduje się około 10 kilometrów od Miedźnej.

Zasady działania wieży ciśnień w Boruszowicach

Wieża ciśnień to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w sieci wodociągowej. Jej działanie opiera się na zasadach hydrostatyki oraz wykorzystuje siłę grawitacji. Oto jak działa wieża ciśnień:

  • Przechowywanie wody: Wieża ciśnień jest wyposażona w zbiornik na wodę, który zazwyczaj znajduje się na znacznej wysokości nad ziemią. Woda jest dostarczana do zbiornika, gdzie jest przechowywana. Ten zbiornik może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal, beton, czy inne, i ma duży pojemność wody.

  • Siła grawitacji: Działanie wieży ciśnień opiera się na sile grawitacji. Im wyższy znajduje się poziom wody w zbiorniku wieży, tym większe jest ciśnienie wody w sieci wodociągowej, która jest podłączona do wieży. Grawitacja jest odpowiedzialna za generowanie tego ciśnienia, które jest mierzone w psi (funty na cal kwadratowy) lub w Pa (paskale).
  • Zasada hydrostatyki: Zasada hydrostatyki mówi, że ciśnienie w cieczy zwiększa się wraz ze wzrostem głębokości. W przypadku wieży ciśnień, wysokość zbiornika wodnego nad ziemią generuje ciśnienie, które jest wykorzystywane do napędu wody przez rury i dostarczania jej do użytkowników.
  • Wyrównywanie ciśnienia: Wieża ciśnień pomaga w utrzymaniu stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej. Kiedy woda jest zużywana przez użytkowników i poziom wody w zbiorniku wieży spada, ciśnienie w sieci pozostaje względnie stałe, ponieważ wieża ciśnień jest stale uzupełniana wodą z dostaw wody.

Rezerwuar wody: Wieże ciśnień pełnią również rolę rezerwuarów wody. Mają dużą pojemność wody i mogą zapewnić dostęp do wody w przypadku awarii w dostawie wody lub w sytuacjach kryzysowych, gdy dostawa wody jest zakłócona.

Wieża ciśnień jest istotnym elementem w systemie wodociągowym, umożliwiającym utrzymanie stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej i dostęp do wody pitnej. Jej działanie opiera się na prostych zasadach hydrostatyki i wykorzystuje siłę grawitacji do efektywnego dostarczania wody do użytkowników.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnieńPopularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie