Orzesze - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Orzeszu to zabytkowy obiekt kolejowy, znajdujący się przy ulicy Dworcowej w Orzeszu. Została zbudowana w latach 20. XX wieku, a wpisana do rejestru zabytków w 2023 roku. Wieża jest wykonana z betonu i ma wysokość 30 metrów. Posiada zbiornik o pojemności 200 metrów sześciennych. W przeszłości służyła do dostarczania wody parowozom i innym pojazdom szynowym. Obecnie jest nieużywana i znajduje się w stanie remontowanym. Wieża ciśnień w Orzeszu jest jednym z symboli miasta. Jest to obiekt o znaczeniu historycznym i technicznym.

Orzesze - wieża ciśnień
Orzesze - wieża ciśnień / @ Marcin.wuu_creates

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodna, pełni kilka istotnych ról w systemie wodociągowym i infrastrukturze miejskiej. Oto główne role, jakie spełnia wieża ciśnień:

  • Przechowywanie i regulacja dostępu do wody: Główną rolą wieży ciśnień jest przechowywanie dużej ilości wody, która jest dostępna w razie potrzeby. Woda jest dostarczana do wieży ciśnień w okresach niskiego zużycia (np. w nocy) i przechowywana w jej zbiorniku. To pozwala na zaspokojenie zapotrzebowania w okresach wysokiego zużycia, jak również na dostarczanie wody o stałym ciśnieniu i równomiernym przepływie do użytkowników.

  • Utrzymanie ciśnienia w sieci wodociągowej: Woda, przechowywana w wieży ciśnień na pewnej wysokości, generuje ciśnienie w sieci wodociągowej. Dzięki temu ciśnieniu woda jest dostarczana do domów, firm i innych budynków z wystarczającą siłą, co umożliwia korzystanie z niej w codziennym użytku, takim jak kąpiele, mycie naczyń i obsługa pryszniców.

  • Zapewnienie stabilności w dostawie wody: Wieże ciśnień pomagają w zapewnieniu stabilności dostawy wody, zwłaszcza w okresach szczytowego zużycia. Dzięki przechowywaniu wody i równomiernemu dostarczaniu z wieży ciśnień, można uniknąć problemów związanych z niskim ciśnieniem lub niestabilnością dostawy wody.

  • Bezpieczeństwo pożarowe: Wieże ciśnień pełnią ważną rolę w bezpieczeństwie pożarowym. Woda przechowywana w wieży ma znaczne ciśnienie, co pozwala strażakom na efektywne gaszenie pożarów. Wieże ciśnień dostarczają wodę o dużym ciśnieniu, co jest niezbędne do zwalczania pożarów na dużej powierzchni.
  • Zapas wody w sytuacjach awaryjnych: Wieże ciśnień zapewniają także rezerwuar wody w przypadku awarii wodociągu lub innych sytuacji kryzysowych. Dostępność zapasu wody może być kluczowa w przypadku przerw w dostawie wody lub innych nagłych sytuacji, takich jak trzęsienia ziemi czy katastrofy naturalne.

Ogólnie rzecz biorąc, wieże ciśnień są istotnym elementem infrastruktury wodociągowej, które pomagają w utrzymaniu dostawy wody o odpowiedniej jakości, ciśnieniu i dostępności dla mieszkańców i firm w danym regionie.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnieńPopularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie