Miasteczko Śląskie - wieża ciśnień

 Miasteczko Śląskie to dawna Huta Cynku "Miasteczko Śląskie". Na terenie huty znajdowała się wieża ciśnień, która została wybudowana w 1927 roku. Wieża ma wysokość 30 metrów i mieści na szczycie zbiornik wodny o pojemności 1000 metrów sześciennych. Wieża została zbudowana z żelbetu i ma cylindryczny kształt. 

Wieża ciśnień była wykorzystywana do dostarczania wody do huty. Obecnie wieża jest nieczynna i jest własnością prywatną. Nie jest dostępna dla publiczności.

Zasada działania wodnej wieży (wieży ciśnień) opiera się na prostych zasadach fizyki i hydrauliki. Głównym celem wieży ciśnień jest przechowywanie wody i utrzymanie jej pod ciśnieniem, aby dostarczać wodę do kranów i innych punktów końcowych w systemie wodociągowym. Oto podstawowa zasada działania wodnej wieży:

  • Zasobnik na wodę: Woda jest dostarczana do zasobnika, który znajduje się na górze wieży. Zasobnik ten jest odpowiednio usytuowany, aby grawitacyjnie utrzymywać wodę pod ciśnieniem. Woda w zasobniku jest niewielką ilością cięższa od wody, która zostaje dostarczana do wieży, co tworzy ciśnienie.
  • Ciśnienie hydrostatyczne: Ciśnienie w wodnej wieży jest nazywane ciśnieniem hydrostatycznym i wynika z różnicy wysokości między poziomem wody w zbiorniku a poziomem ziemi w okolicy wieży. Im wyższa wieża, tym większa różnica wysokości, a więc większe ciśnienie. Ciśnienie hydrostatyczne jest obliczane na podstawie wzoru:

Ciśnienie = gęstość wody * przyspieszenie ziemskie * wysokość

Gdzie:

Gęstość wody wynosi około 1000 kg/m³.

Przyspieszenie ziemskie wynosi około 9,81 m/s².

Wysokość to różnica między poziomem wody w zasobniku a poziomem ziemi w okolicy wieży.

Dostarczanie wody: Kiedy jest potrzeba dostarczenia wody do użytkowników, zawory w dolnej części wieży są otwierane. Woda pod ciśnieniem z górnego zasobnika jest wypychana przez rurociągi do sieci wodociągowej i przesyłana do kranów i innych punktów końcowych. Działanie grawitacyjne powoduje przepływ wody z wieży i jej rozprowadzenie.

Uzupełnianie wody: Aby utrzymać poziom wody w zasobniku, wieża jest regularnie uzupełniana wodą z sieci wodociągowej. Kiedy poziom wody w zasobniku spada poniżej określonego poziomu, pompy wodociągowe są uruchamiane, aby dostarczyć dodatkową wodę do wieży.

Dzięki temu mechanizmowi wodna wieża utrzymuje ciśnienie w sieci wodociągowej na odpowiednim poziomie, umożliwiając dostarczanie wody do użytkowników w sposób ciągły, nawet w przypadku awarii wodociągu lub wzmożonego zapotrzebowania. Jest to przykład wykorzystania prostych zasad hydrauliki i grawitacji do efektywnego zarządzania dostawą wody.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie