Myszków - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Myszkowie to żelbetowa wieża z lat 30. XX wieku. Znajduje się w centrum miasta, przy ulicy Kolejowej. Wieża ma wysokość 32 metry i mieści na szczycie zbiornik wodny o pojemności 1000 metrów sześciennych. Wieża została wybudowana w celu zapewnienia dostaw wody dla rosnącego miasta. Była używana do 1993 roku, kiedy to została wyłączona z eksploatacji.

W 2013 roku wieża została odrestaurowana i przekształcona w punkt widokowy. Można się na nią wspiąć, aby podziwiać widoki na okolicę. Wieża jest również wykorzystywana do celów kulturalnych, takich jak wystawy i koncerty. 

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodna, to wysoka konstrukcja zbiornika na wodę, która służy do przechowywania i utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Wieże ciśnień są często charakterystyczne dla krajobrazu miejskiego i były ważnym elementem infrastruktury miejskiej, zwłaszcza w XIX i początkach XX wieku.

Główne zadania wieży ciśnień to:

  • Przechowywanie wody: Wieże ciśnień przechowują duże ilości wody, która jest dostępna w razie potrzeby, zwłaszcza podczas okresów dużego zapotrzebowania na wodę, takich jak pożary lub szczyty konsumpcji.
  • Utrzymywanie ciśnienia: Woda jest przechowywana na pewnej wysokości wewnątrz wieży, co generuje ciśnienie w sieci wodociągowej. To ciśnienie pozwala na dostarczanie wody do domów, firm i innych budynków z wystarczającą siłą i stabilnością.
  • Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w regulacji ciśnienia w sieci wodociągowej, zapewniając równomierne ciśnienie na całym obszarze obsługiwania.

Wieże ciśnień były często budowane jako konstrukcje ceglane lub stalowe, z charakterystycznym zbiornikiem na wodę na szczycie. Współcześnie wieże ciśnień są nadal wykorzystywane, chociaż mogą być mniej widoczne w miastach zmodernizowanymi systemami wodociągowymi. Woda jest teraz często przechowywana w podziemnych zbiornikach, a pompowanie wody i kontrola ciśnienia są bardziej zaawansowane i zautomatyzowane. Niemniej jednak, wieże ciśnień wciąż są ważnym elementem infrastruktury w niektórych obszarach, zwłaszcza na obszarach wiejskich i w starszych miastach.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnieńPopularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie