Bieruń - wieża ciśnień

 W Bieruniu znajduje się dwie wieże ciśnień; Zakładowa wieża ciśnień znajduje się przy ulicy Chemików 133, na terenie Zakładów Tworzyw Sztucznych ERG-Bieruń S.A. Została wybudowana w 1926 roku. Jest to budowla o wysokości 25 metrów, wykonana z żelbetu. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 1000 metrów sześciennych. Kolejowa wieża ciśnień znajduje się na stacji kolejowej Bieruń Stary. Została wybudowana w 1937 roku. Jest to budowla o wysokości 20 metrów, wykonana z żelbetu. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 500 metrów sześciennych. Obie wieże ciśnień są zabytkami techniki i są objęte ochroną konserwatorską.

Bieruń - wieża ciśnień
Wieża ciśnień w Bieruniu, mieszcząca się przy ulicy Chemików. Obiekt został wybudowany w roku 1926, na potrzeby dawnych zakładów tworzyw sztucznych. Wieża ciśnień posiada szkieletowy nośnik, wykonany z żelbetu, a w jej wnętrzu znajduje się trzon z rurami tłoczącymi i odpływowymi. Głowica wieży, wypełniona jest czerwoną cegłą. Autorka zdjęcia : Szkieletek, źródło: Wikimapia

Wieża ciśnień to struktura, która jest używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w sieci. Poniżej przedstawiam podstawowe zasady działania wieży ciśnień:

  • Przechowywanie wody: Wieża ciśnień posiada duży zbiornik na wodę, który jest zazwyczaj umieszczony na znacznej wysokości nad ziemią. Woda jest pompowana lub dostarczana do tego zbiornika, gdzie jest przechowywana.
  • Zasada hydrostatyki: Zasada działania wieży ciśnień opiera się na zasadzie hydrostatyki, która mówi, że ciśnienie w cieczy zwiększa się wraz z głębokością. Im wyżej znajduje się poziom wody w zbiorniku, tym większe jest ciśnienie wody w sieci wodociągowej, która jest podłączona do wieży.
  • Wyrównywanie ciśnienia: Wieża ciśnień pomaga w utrzymaniu stałego i odpowiedniego ciśnienia w sieci wodociągowej. Kiedy woda jest zużywana w okolicy, poziom wody w zbiorniku wieży spada, ale ciśnienie w sieci pozostaje względnie stałe. Woda jest stale dostarczana do wieży, aby utrzymać poziom wody i ciśnienie na odpowiednim poziomie.
  • Ciśnienie grawitacyjne: Woda z wieży ciśnień jest dostarczana do odbiorców na niższych poziomach z wykorzystaniem siły grawitacji. Dzięki temu woda może swobodnie przepływać do budynków i instalacji na niżej położonych terenach.
  • Zapas wody: Wieże ciśnień pełnią również rolę rezerwuarów wody. Mogą przechowywać dużą ilość wody, co jest szczególnie ważne w przypadku awarii w dostawie wody lub w sytuacjach kryzysowych, kiedy dostawa wody jest utrudniona.

Wieża ciśnień jest istotnym elementem w systemie wodociągowym, umożliwiającym utrzymanie stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej i dostęp do wody pitnej. Jej konstrukcja jest zaprojektowana zgodnie z zasadami hydrostatyki, co pozwala na efektywne wykorzystanie siły grawitacji do dostarczania wody do użytkowników. 

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie