Wieża ciśnień w Herbach

Wieża ciśnień w Herbach to wieża ciśnień znajdująca się na stacji kolejowej Herby Nowe. Została zbudowana w latach 30. XX wieku i jest wpisana do rejestru zabytków.  


Wieża ciśnień jest to konstrukcja inżynieryjna, która ma za zadanie zapewnić odpowiednie ciśnienie wody w systemie wodociągowym. Jest to zwykle wysoka, pionowa konstrukcja, która składa się z cylindrycznego zbiornika, gdzie gromadzona jest woda, oraz z systemu rur, które przenoszą wodę do i z wieży.

Funkcją wieży ciśnień jest utrzymywanie stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej, aby zapewnić właściwe działanie kranów i innych urządzeń podłączonych do systemu. Woda gromadzona w wieży zapewnia zapas wody w sytuacji, gdy zużycie przekracza jej dopływ do systemu.

Wieża ciśnień działa na zasadzie różnicy ciśnień. Woda grawitacyjnie spływając z wieży do sieci wodociągowej generuje odpowiednie ciśnienie. W momencie, gdy ciśnienie spada poniżej odpowiedniego poziomu, np. w wyniku wzmożonego zużycia wody, automatyczne pompy uruchamiają się w celu podniesienia ciśnienia.

Wieża ciśnień jest powszechnie stosowana w systemach wodociągowych na obszarach wiejskich, gdzie naturalne ciśnienie wody jest zazwyczaj zbyt niskie. Jest to również często wykorzystywane rozwiązanie w systemach miejskich, aby utrzymać stałe ciśnienie w sytuacjach awaryjnych lub w okresach wzmożonego zużycia wody.

Wieża ciśnień jest nie tylko praktyczna, ale też może stanowić element krajobrazu miejskiego. Wieże ciśnień są często ozdobione lub udekorowane w celu estetycznego dostosowania się do otoczenia.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnieńPopularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie