Lubliniec - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Lublińcu to wieża ciśnień, która znajduje się w centrum miasta, przy ulicy Kochcicka 1. Została wybudowana w latach 1936-1937 i jest wpisana do rejestru zabytków. Wieża ma wysokość 38 metrów i jest wykonana z żelbetu. Jest to budowla o konstrukcji cylindrycznej, z charakterystyczną iglicą na szczycie. W górnej części wieży znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 600 metrów sześciennych.

Lubliniec - wieża ciśnień
Lubliniec - wieża ciśnień / @ Seboloidus

Wieża ciśnień w Lublińcu jest nadal w użytku. Zaopatruje w wodę mieszkańców miasta i gminy. Jest to jeden z symboli Lublińca. Praca wieży ciśnień polega na utrzymywaniu ciśnienia w sieci wodociągowej i zapewnianiu stałych dostaw wody mieszkańcom i firmom. Oto główne aspekty związane z pracą wieży ciśnień:

  • Magazynowanie wody: Wieża ciśnień magazynuje znaczną ilość wody. Woda jest pompowana lub przetłaczana do wieży w okresach niskiego zużycia, kiedy jest dostępna nadmiarowa ilość wody, na przykład w nocy. Woda jest gromadzona na różnych poziomach wewnątrz wieży.
  • Utrzymywanie ciśnienia: Woda zgromadzona w wieży znajduje się na pewnej wysokości nad poziomem gruntu, co generuje potencjalną energię ciśnienia. To ciśnienie jest wykorzystywane do napędzania wody przez sieć wodociągową. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie można utrzymać.
  • Równoważenie ciśnienia: Wieża ciśnień pomaga w zrównoważeniu ciśnienia w sieci wodociągowej. Działając jako bufor, niweluje wahania ciśnienia wynikające z różnych czynników, takich jak zmienne zużycie wody przez mieszkańców i firmy.
  • Dostarczanie wody: Kiedy mieszkańcy potrzebują wody (na przykład, gdy odkręcają kran), woda jest dostarczana z wieży ciśnień do sieci wodociągowej. Grawitacja pomaga wypychać wodę i utrzymywać ciśnienie w sieci, co umożliwia dostarczanie wody do różnych miejsc.
  • Uzupełnianie wody: Kiedy poziom wody w wieży spada na niebezpiecznie niski poziom (na przykład w okresach wzmożonego zużycia wody), pompy wodne lub przetłaczarki są włączane, aby uzupełnić wodę w wieży z źródła wodnego, na przykład z ujęcia wody lub innego źródła.

Wieża ciśnień jest integralną częścią systemu wodociągowego i pozwala na zapewnienie niezawodnych dostaw wody, utrzymując ciśnienie w sieci na odpowiednim poziomie. Dzięki swojej roli w magazynowaniu i równoważeniu ciśnienia wieże ciśnień pomagają w zapewnieniu, że mieszkańcy i firmy zawsze mają dostęp do wody, niezależnie od zmiennej konsumpcji.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie