Wieża ciśnień w Siemianowicach Śląskich

 Wieża ciśnień w Siemianowicach Śląskich znajduje się na terenie dawnej Huty Jedność. Została zbudowana w latach 1907-1910 i jest jednym z najważniejszych zabytków techniki na Górnym Śląsku. Wieża ma wysokość 37 metrów i jest wykonana z cegły. Jej konstrukcja składa się z cylindrycznej części zbiornika na wodę oraz smukłej wieży zegarowej. Wieża jest zwieńczona kopułką z latarnią.

Wieża ciśnień w Siemianowicach Śląskich
Wieża ciśnień w Siemianowicach Śląskich / @ Marek Otrębski

W latach 1907-1910 wieża służyła do dostarczania wody do huty. Po 1945 roku została wyłączona z eksploatacji i przeznaczona do rozbiórki. Jednak dzięki staraniom mieszkańców Siemianowic Śląskich wieża została uratowana i odrestaurowana. Obecnie wieża jest udostępniona do zwiedzania. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta. 

Wieża ciśnień, znana także jako wieża wodna, to struktura inżynieryjna używana w systemach wodociągowych w celu magazynowania wody i utrzymania ciśnienia w sieci wodociągowej. Główne funkcje wieży ciśnień to:

  • Magazynowanie wody: Wieża ciśnień ma duży zbiornik na wodę umieszczony na szczycie konstrukcji. Woda jest gromadzona w tym zbiorniku.
  • Utrzymywanie ciśnienia: Działanie wieży ciśnień opiera się na zasadzie hydrostatyki. Woda w zbiorniku wywiera ciśnienie na sieć wodociągową, co pomaga utrzymać stałe ciśnienie w systemie, niezależnie od zmian w ilości zużywanej wody.

  • Wyrównywanie dostaw i zapotrzebowań: Wieże ciśnień pomagają w zrównoważeniu dostaw i zapotrzebowań wody. W okresach niskiego zużycia (np. w nocy), woda jest pompowana do wieży. W okresach dużego zużycia, kiedy zapotrzebowanie na wodę jest wyższe, woda jest dostarczana z wieży, co pomaga utrzymać ciśnienie w sieci wodociągowej.
  • Awaryjne źródło wody: W razie wystąpienia awarii wody lub przerwy w dostawie, wieża ciśnień może zapewnić tymczasowe zaopatrzenie w wodę dla mieszkańców miasta lub miasteczka.
  • Redukcja obciążenia pomp: Wieże ciśnień pozwalają na efektywniejsze wykorzystanie pomp w systemie wodociągowym. Pompy mogą być wyłączane w okresach niskiego zużycia, co obniża koszty eksploatacji.

Wieża ciśnień jest istotnym elementem infrastruktury wodociągowej, szczególnie w obszarach miejskich i podmiejskich. Jej obecność pomaga w utrzymaniu stałej dostawy wody do mieszkańców i przedsiębiorstw, co jest kluczowe dla zapewnienia wygody i jakości życia w danej społeczności. Wieże ciśnień mogą przyjmować różne kształty i rozmiary, w zależności od projektu i lokalizacji, ale ich główne funkcje pozostają podobne.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnieńPopularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie