Wieża ciśnień w Dąbrowie Górniczej

 Wieża ciśnień w Dąbrowie Górniczej znajduje się na terenie Huty Katowice. Została zbudowana w 1960 roku i jest najwyższą wieżą ciśnień w Polsce. Wieża ma wysokość 106 metrów i zbiornik o pojemności 1000 metrów sześciennych. Wieża została zbudowana z żelbetu i ma cylindryczny kształt. Jest pomalowana na biało z czerwonym pasem na dole. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panoramiczny widok na Dąbrowę Górniczą i okolice.

Wieża nie jest już używana do dostarczania wody, ale jest popularną atrakcją turystyczną. Można się do niej dostać pieszo lub tramwajem. Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodna, to wysoka konstrukcja, która służy do przechowywania wody i utrzymania stałego ciśnienia w systemie zaopatrzenia wodą. Wieże ciśnień pełnią kluczową rolę w dostarczaniu wody do społeczności i przemysłu. Oto kilka kluczowych aspektów związanych z wieżami ciśnień:

  • Przechowywanie wody: Głównym celem wieży ciśnień jest przechowywanie znacznych ilości wody. Ta woda jest dostępna w razie potrzeby, co pozwala na utrzymanie stałego i nieprzerwanego dostępu do wody, nawet w czasie wysokiego zapotrzebowania.
  • Tworzenie ciśnienia: Dzięki swojej wysokości wieże ciśnień wykorzystują potencjalną energię grawitacyjną, aby generować ciśnienie wody. Dzięki temu woda może swobodnie przepływać do sieci wodociągowej i dostarczać wodę do domów i firm z odpowiednim ciśnieniem.
  • Zapas wody w sytuacjach awaryjnych: Wieże ciśnień są zaprojektowane tak, aby dostarczać wodę w razie awarii lub przerw w dostawie wody. W ten sposób zapewniają ciągłość dostaw wody, co jest istotne w przypadku nagłych zdarzeń.
  • Utrzymywanie jakości wody: Woda przechowywana w wieży jest chroniona przed zanieczyszczeniami i może być łatwiej monitorowana w celu utrzymania wysokiej jakości.
  • Gaszenie pożarów: Woda z wieży ciśnień jest często wykorzystywana do gaszenia pożarów ze względu na wysokie ciśnienie wody, które jest niezbędne do skutecznego zwalczania pożarów.

Stabilność systemu: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu stabilnego i niezawodnego systemu dostarczania wody. Koregują wahania w zapotrzebowaniu na wodę i zapewniają stałe ciśnienie. Wieża ciśnień może mieć różne kształty i rozmiary, ale zazwyczaj składa się z wysokiej wieży zbiornika umieszczonej na szczycie konstrukcji nośnej. Wielkość wieży zależy od zapotrzebowania społeczności lub obszaru, który obsługuje. Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury wodociągowej, który pomaga utrzymać dostęp do wody o wysokiej jakości i zapewnia stały dostęp do wody dla mieszkańców i przemysłu.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie